Izmjena odredbi o DUGOROČNOJ IZJAVI DOBAVLJAČA (ID)

Izmjenom čl. 62 uvela se mogućnost da jedna dugoročna izjava dobavljača obuhvaća i robu koja je već bila isporučena do datuma izdavanja izjave dobavljača i robu koja će biti isporučena kasnije, kao i izdavanje dugoročne izjave dobavljača za određeni period u budućnosti s ukupnim maksimalnim periodom važenja od 24 mjeseci od datuma početka valjanosti.

Čl. 62. PUCZU sada glasi:

  1. Ako dobavljač izvozniku ili subjektu redovito isporučuje pošiljke robe i ako se očekuje da status robe s podrijetlom svih tih pošiljaka bude isti, dobavljač može dostaviti jedinstvenu izjavu kojom je obuhvaćeno više pošiljaka te robe (dugoročna izjava dobavljača).
  2. Dugoročna izjava dobavljača sastavlja se za pošiljke poslane tijekom određenog vremenskog razdoblja i sadržava tri datuma:
    1. datum na koji je izjava sastavljena (datum izdavanja);
    2. datum početka razdoblja (datum početka), koji ne može biti više od 12 mjeseci prije ili više od šest mjeseci nakon datuma izdavanja;
    3. datum završetka razdoblja (datum završetka), koji ne može biti više od 24 mjeseca nakon datuma početka razdoblja;
  3. Ako dugoročna izjava dobavljača nije valjana u pogledu nekih ili svih pošiljaka robe koja je isporučena ili koja se treba isporučiti, dobavljač odmah o tome obavješćuje predmetnog izvoznika ili predmetni subjekt.

 

Predmetne odredbe primjenjuju se od 14. lipnja 2017.

Preuzeto s https://carina.gov.hr/

Carinska uprava preuzima nadležnost za izdavanje isprave o nadzoru za uvoz proizvoda od željeza ili čelika

Od 11. srpnja 2017. godine, Ministarstvo financija Carinska uprava preuzima nadležnost od Ministarstva vanjskih i europskih poslova vezano za izdavanje isprave o nadzoru koja je uvjet za puštanje u slobodni promet određenih proizvoda od željeza ili čelika iz određenih trećih zemalja.

Izmjena Uredbe stupa na snagu 11.7.2017. godine, od kojeg datuma izdavanje isprave o nadzoru u Republici Hrvatskoj u nadležnosti je Ministarstva financija Carinske uprave.Isprave izdane prije 11. srpnja 2017. od strane Ministarstva vanjskih i europskih poslova vrijede do roka navedenog na njima.
Informacije vezane uz postupak podnošenja zahtjeva Carinskoj upravi, potrebnim ispravama i izdavanju isprava o nadzoru, obuhvaćenim proizvodima i izuzećima od podnošenje isprave te informacije vezane uz carinsko postupanje pri uvozu proizvoda od željeza ili čelika mogu se naći u Pojašnjenjima o primjeni propisa br. 14 CTVP  V2.0 od 11.7.2017. – Uvoz proizvoda od željeza ili čelika.

Posebno naglašavamo da uz popunjeni obrazac zahtjeva, osim komercijalne isprave kojom dokazuje namjeru uvoza, podnositelj zahtjeva mora priložiti potvrdu o proizvodnji koju je izdala čeličana koja je robu proizvela, iz koje je vidljiva vrsta i kemijski sastav robe. Predmetne isprave neophodne su radi provjere ključnih podataka u zahtjevu (KN/TARIC oznake, količine i vrijednosti u eurima) kako bi se izbjegli problemi kod puštanja robe u slobodni promet zbog osporavanje isprave o nadzoru ili njezine usklađenosti s podacima sadržanim u uvoznoj carinskoj deklaracije.
Slijedom navedenog upozoravamo da će izdavanje isprave o nadzoru biti odbijeno ako zahtjev ne sadrži sve potrebne podatke ili ako mu nisu priložene prethodno navedene isprave.

 

Ova obavijest je objavljena na službenim stranicama Carinske uprave te je u potpunosti možete pregledati ovdje.

Kretanje preko Neumskog Koridora – T2L isprave

Uredba Vijeća (EU) br. 2017/762 o izmjeni Uredbe Vijeća (EU) br. 479/2013 o izuzimanju od obveze podnošenja ulaznih i izlaznih skraćenih deklaracija za robu Unije (domaća roba) koja se prevozi preko neumskog koridora donesena je 25. travnja 2017.

U skladu s izmjenama iz gore navedene Uredbe, od 23.05.2017. u 00:00 sati prilikom kretanja robe Unije iz jedne točke u carinskom području do druge točke u carinskom području preko neumskog koridora, od obveze podnošenja sigurnosnih deklaracija elektroničkim putem (izlazne i ulazne skraćene deklaracije) izuzete su pošiljke čija vrijednost ne premašuje 15.000 EUR.

  • Za pošiljke roba Unije čija vrijednost ne premašuje 15.000 EUR obvezno je podnošenje T2L isprave
  • Za pošiljke roba Unije čija vrijednost premašuje 15.000 EUR obvezno je podnošenje T2L isprave i izlazne skraćene deklaracije (carinskom uredu izlaza iz carinskog područja) te ulazne skraćene deklaracije (carinskom uredu ponovnog ulaza u carinsko područje).
Intrastat 2017 – obveza samostalnog prijavljivanja

Obveznik izvještavanja za Intrastat je svaki poslovni subjekt, obveznik PDV-a, čija godišnja vrijednost robne razmjene sa zemljama EU-a prelazi prag uključivanja bilo za otpreme bilo za primitke ili za oba trgovinska toka.

Vrijednost praga uključivanja za 2017. za primitke iznosi 1 700 000 kuna, a za otpreme 750 000 kuna.

Sukladno EU i nacionalnim zakonskim okvirima, svi poslovni subjekti u Republici Hrvatskoj (rezidenti i nerezidenti), koji:
1. obavljaju robnu razmjenu s drugim državama članicama EU,
2. posjeduju hrvatski PDV broj, a
3. prelaze godišnju vrijednost praga uključivanja u Intrastat,

OBVEZNI su SAMOSTALNO prijaviti se u Intrastat sustav Republike Hrvatske!

KADA je potrebno prijaviti se u Intrastat sustav?
Prijavu u Intrastat sustav potrebno je izvršiti u mjesecu prelaska godišnjeg Intrastat praga uključivanja za pojedini tok (primitak ili otpreme) ili za oba toka (ukoliko je u istom mjesecu prekoračen Intrastat prag i za primitke i za otpreme).
Informacije o vrijednosti robne razmjene s državama članicama EU sadržane su u poslovnim knjigama i računovodstvenim evidencijama (npr. komercijalni računi, pro-forma računi, skladišne primke, otpremnice, evidencija prodaje na daljinu, itd.).

 

Više o načinu i potrebnim radnjama za prijavu možete pronaći ovdje.